12 czerwca 2018 roku na terenie powiatu wielickiego  odbyły się VIII Mistrzostwa  Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych PSP

woj. małopolskiego zorganizowane przez Komendę Wojewódzką PSP w Krakowie. Główny cel zawodów to podnoszenie umiejętności ratowników  w zakresie taktyki działań ratowniczych, gaśniczych i ratownictwa medycznego. W mistrzostwach udział wzięły Jednostki Ratowniczo - Gaśnicze z województwa małopolskiego oraz Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie w sumie wystartowało 20 zespołów. Miło nam poinformować, że strażacy z JRG w Gorlicach wykazali się bardzo dobrze swoją wiedzą i umiejętnościami plasując się na siódmej pozycji w tych prestiżowych zawodach. Gorlicką Komendę Powiatową PSP reprezentowali: mł asp. Konrad Łukaszyk, mł. asp. Piotr Duran,  mł. ogn. Janusz Pyrcioch, sekc. Wojciech Klewaniec, sekc. Rafał Ginalski.

Strażacy mieli do wykonania trzy zadania:

Pierwsze z nich  było to pozorowane tonięcie osoby na akwenie wodnym. Zadaniem strażaków było udzielenie pomocy tonącej osobie poprzez wydobycie w bezpieczny sposób z wody, a następnie udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy i zorganizowanie lądowiska dla LPR.

W drugim zadaniu zasymulowano wypadek w stadninie koni, gdzie poturbowany przez konia mężczyzna stracił przytomność. Strażacy mieli za zadanie udzielić osobie poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy, przetransportować poszkodowanego do ZRM i udzielić wsparcia psychicznego kobiecie, która widziała wypadek.

Trzecim zadaniem z którym zmierzyli się strażacy był pożar  butli z acetylenem. Zadaniem strażaków było ugaszenie płonących butli i schładzanie ich zgodnie z procedurą postępowania oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy mężczyźnie, który podczas próby gaszenia doznał rozległych oparzeń.

Podsumowanie mistrzostw odbyło się w tężni solankowej w Wieliczce. Podczas uroczystego podsumowania mistrzostw Z-ca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg.  Marek Bębenek  wręczył pamiątkowe dyplomy i puchary.        

Na pierwszych trzech miejscach uplasowały się:

1.KM PSP w Suchej Beskidzkiej,

2.SA PSP w Krakowie,

3.KP PSP w Zakopanem.

Zdjęcia: mł. bryg. Dariusz Surmacz

 

ILOŚĆ PRZEPROWADZONYCH AKCJI
NA DZIEŃ: 11.07.2019

Pożary            
305
Miejscowe zagrożenia   731
Alarmy fałszywe   30
OGÓŁEM   1066

 

 

Copyright © 2018 KP PSP Gorlice.
Wszelkie prawa zastrzeżone!

Kreacja: DM Studio