31 maja 2018 r. o godzinie 23.30 dyżurny SKKP otrzymał informację o pożarze budynku -gospodarczego  i mieszkalnego w miejscowości Dominikowice (gm. Gorlice).

Na miejsce pożaru zadysponowane zostały zastępy z JRG w Gorlicach oraz strażacy z pobliskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (Dominikowice, Kryg, Libusza, Kobylanka). Gdy na miejsce dotarli pierwsi strażacy, stwierdzili, że pożarem objęty jest cały dach na budynku gospodarczym i dach na budynku mieszkalnym. Budynek mieszkalny drewniany kryty cementową dachówką, natomiast budynek gospodarczy murowany pokryty gontem. Pierwszy KDR podjął decyzję o podaniu dwóch prądy gaśniczych wody w natarciu na płonący budynek mieszkalny i gospodarczy. Po dotarciu na miejsce zdarzenia II KDR (JRG PSP Gorlice) podtrzymał on dotychczasowe decyzje i dodatkowo wprowadził trzy prądy gaśnicze wody w natarciu na palące się budynki (jeden prąd gaśniczy na  mieszkalny  i dwa prądy gaśnicze na budynek gospodarczy). Wraz z działaniami gaśniczymi prowadzono ewakuację mienia  i inwentarza (drób i króliki). Wodę do pożaru dostarczano z sieci hydrantowej zlokalizowanej w miejscowości Kobylanka. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do usunięcia spalonej więźby dachowe budynków objętych pożarem. Po ugaszeniu pożaru obiekt został sprawdzony przy pomocy kamery termowizyjnej w celu wykluczenia pojedynczych zarzewi ognia. Siano i słoma znajdujące się na powale i stropie w/w budynków  zostało przerzucone i przelane wodą.

Po zakończonych działaniach ratowniczo-gaśniczych miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi. W działaniach gaśniczych trwających  ponad 6 godzin brało udział 43 strażaków i 9 samochodów pożarniczych. Starty oszacowano wstępnie na około 50 tys. zł., a uratowane mienie na blisko 30 tys. zł. Wyjaśnieniem okoliczności i dokładnych przyczyn pożaru zajmuje się policja.

Drugi nocny pożar  z którym walczyli strażacy z powiatu gorlickiego wybuchł 1 czerwca  2018 r..  O godzinie  1.18 dyżurny SKKP otrzymał informację o pożarze budynku gospodarczego  w miejscowości Libusza (gm. Biecz). Na miejsce pożaru zadysponowane zostały zastępy z JRG w Gorlicach, oraz strażacy z pobliskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (Biecz, Klęczany, Libusza, Lipinki, Wójtowa). Po przybyciu na miejsce pożaru pierwszego zastępu, I KDR stwierdził, że pali się budynek gospodarczy i skład drewna zlokalizowany z tyłu tego budynku. Budynek objęty pożarem był murowany i pokryty blachą. Po dotarciu na miejsce zdarzenia II KDR (JRG PSP Gorlice) podtrzymał on dotychczasowe decyzje i wprowadził cztery prądy gaśnicze wody, trzy w natarciu na palący się budynek gospodarczy i jeden w obronie budynku mieszkalnego. Wraz z działaniami gaśniczymi prowadzono ewakuację mienia. Wodę do pożaru dostarczano ze stanowiska wodnego zorganizowanego na potoku Libusznka. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do usunięciu spalonej więźby dachowej z budynku gospodarczego. Po ugaszeniu pożaru obiekt został sprawdzony w celu wykluczenia pojedynczych zarzewi ognia. Siano i słoma znajdujące się w budynku gospodarczym  zostało przerzucone i przelane wodą. Po zakończonych działaniach ratowniczo-gaśniczych miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi. 

W działaniach gaśniczych trwających  ponad 4 godzin brało udział 62 strażaków i 11 samochodów pożarniczych. Starty oszacowano wstępnie na około 60 tys. zł., a uratowane mienie na blisko 20 tys. zł. Wyjaśnieniem okoliczności i dokładnych przyczyn pożaru zajmuje się policja.

Zdjęcie: OSP Korczyna

 

ILOŚĆ PRZEPROWADZONYCH AKCJI
NA DZIEŃ: 20.05.2019

Pożary            
244
Miejscowe zagrożenia   299
Alarmy fałszywe   18
OGÓŁEM   561

 

 

Copyright © 2018 KP PSP Gorlice.
Wszelkie prawa zastrzeżone!

Kreacja: DM Studio